Pazar, Eylül 20, 2015

Tadilat : Banyo

banyo_tadilat1

Ev tadilatına bizi ilk ikna eden banyo olmuştu. Büyük sayılabilecek bir banyomuz var ama toplu konut işi yapıldığından mobilyalarından ve seramiklerinden hiç memnun değildik. Üst fotoğrafta lavabonun üzerindeki dolabımsı şey çıkarılmıştı ama ortasında ayna olan raflı bir şeydi ve her şey açıkta ve dağınık duruyordu. Havlularımı koymak için dolabım yoktu; havlupanın önünde raflı yüksek kitaplık gibi bir şey almıştım, o duruyordu. Yani her şey ortadaydı. 
Lavabo çok küçüktü, altındaki çekmece görünümlü şeyler sadece kapatmak için, yani işlevi yok. Bir tek altındaki boşluk olarak gözüken dolabım vardı. Orada da deterjanlar, temizlik malzemeleri duruyordu.
Karşı duvarın tümünü kocaman küvet kaplıyordu. Duvar seramiklerinin beyaz olması evet aydınlık görüntü veriyor ama bordürleriyle çok demodeydi. 

banyo_tadilat2

Eski banyonun tam zıttını yapmak maksadıyla yola çıktık. Daha şık, sade, bol depolama alanlı ve düzenli olması ilk hedefimizdi. Öncelikle seramikler döşendi. Bien Seramik Concept Gri 30x60 ları duvara, 60x60 ları yere uygulattık. Banyo zemininde pay olduğu için seramikler kırılmadan üzerine döşendi. Duş kısmında ise Vitra Arkitekt 5x5 mavi kullandık.
Mobilyalar için IKEA' nın Godmorgon serisinin açık huş rengini kullandık. Başta aklımızda IKEA yoktu ama hem sadeliğini hem de özellikle lavabo altındaki çekmece çözümünü çok beğendiğimden bu seriyi tercih ettik. Lavabo altı dolabını aldığınız zaman lavaboyu da aynı dolaba uyan IKEA lavabosu almanız gerekiyor çünkü piyasadaki lavaboların alt bağlantıları çekmeceleri kullanmanıza olanak vermiyor. Bu iki ürün birbiri için yapılmış, alt bağlantı çok az yer kaplıyor ve iki çekmeceyi kullanabiliyorsunuz.
Çamaşır makinesi kısmı için kapaklı bir dolap pek düşünmedik. O bölüme Bauhaus' ta çalışma tezgahı olarak satılan masif ahşaptan oldukça basit bir sistem yaptırdık.

banyo_tadilat3

Eski küvetin olduğu bölüme önce duş kısmı için 70x90 lık bir yer bırakıp etrafına ytong ile bir sıra set örüldü. Duşun alt kısmı su izolasyonu yapılıp dikdörtgen duş kanalı konuldu ve mavi 5x5 seramik ile duvarlar ile birlikte döşendi. Köşede kalan yere de boy dolap asıldı.
Duş için normal duşakabinden daha şık duran cam kapılı duş paneli kullandık. (merak eden olursa ca Çamlıca firmanın adı, camdusakabin diye geçiyor)
Bütün işler bittikten sonra duvar seramiklerinin tavanla birleşimi pek hoşuma gitmedi. Yapı marketten strafor kartonpiyer alıp geldik. Onları da kendimiz yapıştırdık.

6 yorum:

 1. çok şık olmuş
  fikrinize sağlık
  güzel sağlıklı günlerde güle güle kullanın =)

  YanıtlaSil
 2. Çok ama çok güzel olmuş .. iyi günlerde kullanın

  YanıtlaSil
 3. Sade, şık ve modern bir banyo olmuş, güle güle kullanın..

  YanıtlaSil
 4. Canım çok hoş ve tarz olmuş sağlıklı günlerde kullanın . sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel ve kullanışlı olmuş yeni hali. İyi günlerde kullanın.

  YanıtlaSil
 6. Banyonuz kaç m2 ve buranın toplam maliyeti ne tuttu? Bilgi verirseniz sevinirim.Güle güle kullanın.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.