Salı, Kasım 08, 2022

Aromaterapi Nedir? Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Aromaterapinin bilinen birçok faydası vardır. Dünya çapında ünlü olan aromaterapi, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan fayda sağlar. Bu uygulama, ilk olarak Fransız Kimyager Rene-Maurice Gattefosse tarafından ortaya atılmıştır. Banyo tuzları, vücut yağları, kremler, losyonlar, sıcak ve soğuk kompresler gibi ürünler kullanılarak aromaterapi uygulanabilir.


Koku alma ve cilt emilimi yoluyla çalışan uygulamalar tek başına ya da belirli kombinasyonlar eşliğinde kullanılabilir. Uçucu yağların doğru biçimde kullanılması gerekli verimliliğin ortaya çıkması adına önemlidir. Her bir uçucu yağın benzersiz iyileştirici özellikleri, kullanımı ve etkileri ortaya çıkabilir. Sinerjik bir karışım elde edebilmek adına uçucu yağları beraber kullanabilmeniz de mümkündür. Uçucu yağların kuvvetli olduğu ve kullanılmadan önce seyreltilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu yağlar arasındaki en yaygın olanlar ise avokado yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıdır. 


Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Aromaterapinin bilinen en önemli faydası stresi azaltmasıdır. Örneğin, lavanta içerikli yağların stresi azaltmaya yardımcı olduğu bilinir. Sinir sisteminin sakinleşmesine destek veren lavanta yağı, kan basıncının ve kalp atış hızının düzene girmesine yardımcı olur. Stres için en iyi uçucu yağlar arasında lavanta ile beraber limon otu, sardunya, yasemin ve papatya yer alır. 


Duygularınızı canlandırabilen ve sizlere ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu verebilecek esansiyel yağları arometerapi içerisinde bulabilirsiniz. Narenciye yağları ve özellikle limon doğal bir enerji vericidir. Antioksidan terpenlerle dolu olan bu yağlar, doğru şekilde uygulandığı takdirde enerjinizin artmasına destek verir. Hafıza ve bilişsel performansın iyileştirilmesi gerektiği zamanlarda uçucu yağlar ön plana çıkabilir. Doğal içeriğe sahip olan ürünler odaklanmanıza destek verebilecek en önemli özellikleriyle öne çıkar. 


Yüz ve vücudun diğer bölgelerine uygulanabilecek aromaterapi uygulamaları fiziksel acının azalması için tercih edilebilir. Yüz bölgesinde ortaya çıkabilecek kas ağrılarının hafiflemesini istiyorsanız doğal yüz nemlendirici ürünleri ile aromaterapi uygulayabilirsiniz. Çeşitli fiziksel ağrıların giderilmesine destek verdiği bilinen aromaterapi uygulamaları oldukça rahatlatıcı etkiye sahiptir. Aromaterapi aynı zamanda daha sağlıklı bir uyku uyuyabilmenize destek verebilir. Rahatlatıcı aromatik yağlar uyku kalitenizin artması konusunda yardımcı olabilir.


Aromaterapi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Aromaterapi farklı ürünlerden yararlanılarak uygulanabilir. Koku ve cilt emilimi temeline sahip olan aromaterapi için difüzörler, aromatik spreyler, banyo tuzları, masaj veya topikal uygulamalar için vücut yağları kullanılabilir. Krem, losyon, yüz buharı, sıcak ve soğuk kompres, kil maskesi gibi yöntemler de mevcuttur. Bu uygulamalar tek başına ya da farklı kombinasyonlar eşliğinde kullanılabilecek durumdadır. Aromaterapilerde kullanılan uçucu yağların herhangi bir katkı maddesi içermemesi ve özellikle sentetik içeriğe sahip olmaması en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Güvenilir kullanım için atlanmaması gereken bu detaylar oldukça önemlidir.


Aromaterapi normal şartlarda inhalasyon yolu ile ya da topikal uygulama olarak masaj şeklinde yapılabilir. İnhalasyon soluma yönteminde yağlar bir difüzör kabı, sprey veya yağ damlacıklarıyla etki edebilir. Damlacıkların buharlaşmasıyla buhar banyosunda solunum gerçekleşir. Aromaterapi yağları hoş kokuya sahip olmalarının yanı sıra solunum yolu dezenfeksiyonu, dekonjestan ve psikolojik etkiler ortaya çıkarabilir.


Uçucu yağların solunması burun ve beyin başta olmak üzere farklı noktalara pozitif etki sunar. Beynin koku ile bağlantılı olan kısmı koku alma sisteminin uyarılması için yeterlidir. Burun ya da ağza giren moleküller akciğerlere ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine geçebilir. Moleküller beyne ulaştığı zaman duygular, kalp hızı, kan basıncı, nefes alma, hafıza ve hormon dengesi ile bağlantılı limbik sistemleri harekete geçer. Böylelikle uçucu yağlar vücut üzerinde ince fakat bütünsel bir etkiyi yaratır. Aromaterapinin doğru ürünlerle uygulanması önemlidir.


Bunların haricinde, uçucu yağların vücutta reaksiyonlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple, yeni ürünler satın alınacağı zaman marka güvencesine ve ürün içeriğine özenle dikkat edilmelidir. Kimyasal bileşikler ve ilaçlar ile birleştiği zaman probleme yol açabilecek aromaterapi yağlarını siz de farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Eğer güvenilir ürünlere sahip olmak isterseniz Alfheim Aromaterapi ürünleri sizin için ideal bir seçenek olabilir. Her biri hoş kokuları ve insan sağlığına olan faydalarıyla ön plana çıkan aromaterapi ürünleri ile sağlıklı yaşamınızı en doğal şekilde destekleyebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.