Pazartesi, Mayıs 03, 2021

Şalvar Pantolon Kalıp ve Dikişi

 


Bu sezon -Oysho sağolsun- şalvar pantolonlar tekrar hayatımıza girdi. Bu pantolon modelinin rahatlığı tabii ki tartışılmaz ama ben düşük ağlı modellerle pek barışamıyorum maalesef. O yüzden bel ve basenden rahat ama normal ağlı bir model dikmek istedim. Biraz kalıplara baktım ama istediğim gibi bir şey bulamayınca normal bir pantolon kalıbıyla biraz oynayarak istediğim modeli elde ettim. Normal bir pantolon kalıbıyla başladım. Ön ve arkadaki pensleri çizmedim. 
Ön ve arka parçanın dış yanlarına kağıt yapıştırdım, buradan oynama yapacağım.


Bel ve baseni 5 cm genişlettim. (Daha salaş bir görüntü için daha fazla da genişletilebilir) Paça genişliğine dokunmayıp dış çizgiyi paçaya birleştirdim. Aynı işlemi hem ön hem de arka pantolon kalıbında yaptım. Böylece kalıp modifikasyonum bitti. 


Dikiş payı vererek kumaşımı biçtim. (Ben ayrobin kumaş kullandım.) Ön ve arka parçaları üst üste koyup önce yan dikişleri sonra da bacak iç dikişlerini çektim. 


Ağ dikişini çekerek iki bacağı birleştirdim. Bele 10 cm genişliğinde bant ekledim.


Bel bandını içe katlayarak diktim, lastik geçirmek için dikişte boşluk bıraktım.
Bel ölçümden biraz daha kısa kestiğim 4 cm enindeki lastiği bel bandından içeri geçirdim. Bel bandındaki boşluğu kapattım ve dikiş payına overlok çektim. Son olarak paçaları iki kere içeri katlayıp makine çektim. 

Bu pantolon için keten, viskon, ince krep, ayrobin gibi kumaşlar kullanabilirsiniz. Benzer şekilde duracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.