Salı, Ocak 16, 2018

DİKTİKLERİM : BASİT SWEATSHIRT


Hafta sonu kıyafeti olarak tayt-sweatshirt tercih eden biri olarak basit şekilde sweatshirt dikebilmek benim için önemliydi. Tabii ki her mağazada sweatshirt var ama tayt üzerine giyebilecek kadar uzun ama elbise gibi olmayacak, sıcak tutan kumaştan ve rahat model çok bulamıyordum.


Intaşlar' dan bu kumaşı almıştım evde de şansıma aynı renk ribana vardı. Ben de oturup diktim. (Kumaşın eni geniş olduğu için 1,50 mt aldığım kumaştan baya arttı)

Yukarıda çizmeye çalıştığım kalıba göre kestim. Ölçü herkese göre değişir o yüzden size olan bir üst giyim ürününü katlayıp kumaş üzerine koyup biçebilirsiniz. Kalıp basit olsun diye kol oyuntusuyla uğraşmadım, gövdede omuzu düşürüp hafif yarasa kol gibi kol altında bir genişleme yaptım. Kolun omuz kısmı düz o yüzden, kol ağzına doğru biraz daralıyor.


Yaka, kol ağzı ve etek ucunu ribana ile döndüm. Ribana ile bu şekilde bant yaparken dikkat edilmesi gereken şey ribanayı esnetip dikmek, kumaşı biraz toparlaması lazım. Eğer esnetmeden dikilirse kumaşla aynı genişlikte olacaktır ve bittiğinde ribana kısımları kendi kendine genleşip marullanacaktır (kıvrılacaktır).
Ribana bulamazsanız veya kullanmak istemezseniz ve kumaşınız esnekse kendi kumaşından da bant kesip bunları kullanabilirsiniz. Burada örneği var. Yaka dönüşü eğer dikişe yeni başladıysanız zorlayabilir, burada çok güzel anlatılmış bakabilirsiniz. Veya yakayı pervazla dönebilirsiniz.1 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.