Cumartesi, Mart 06, 2010

Çamaşır Suyuyla Batik Yapımı

Çamaşır suyuyla jean taşlamayı daha önce bu yazımda, bir de bunda anlatmıştım. Batik ise anlatmaya yeni fırsat bulabildiğim ama çok denediğim bir teknik. Hatta ilk çamaşır suyuyla batiği sevgili ilkokul öğretmenimiz bir anneler gününde yaptırmıştı. Saten kumaştan batik fular yapmıştık annelerimize :))
Batik görüntüsünü yakalamak için benim gibi çamaşır suyu kullanabilir veya açık renk kumaşlar için bu yazımda anlattığım şekilde toz kumaş boyaları ile de yapabilirsiniz. 

Batik yapmak için iki parça kullandım: 
Çamaşır suyu kazasına kurban verdiğim bir gri tayt ve yine gri fularımsı bir parça. 1. Öncelikle bu parçaları ip, yün veya kurdele tarzı bir şeyle sıkıca bağladım. Bağlama şeklinize ve sıklığına göre çıkacak desen farklı olacaktır. Ama genel olarak desenli istiyorsanız çok bağlama yapmanız gerekiyor.
2. Bir kovanın yarısına kadar su koyup bağladığım parçaları içine attım ve üzerine çamaşır suyunun yaklaşık dörtte birini boşalttım. (250 ml. gibi)
3. Bundan sonra renklerin açılmasını bekledim. Genelde yarım saat yeterli oluyor.
4. Son olarak da bağlamaları açmadan bu şekilde çamaşır makinesine attım. (Ben bu aşamada deterjana biraz daha çamaşır suyu ekliyorum)
5. Çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra bağlamaları açtım ve kurumaları için astım. 
Sonuçlar bunlar : 
Değişik renklerde çamaşır suyu farklı sonuçlar veriyor. Bir de en sevdiğim tarafı tam olarak ne elde edeceğinizi bilmiyorsunuz, sürpriz oluyor.

3 yorum:

 1. gayet hoş olmuş :)
  ah şu çamasır suları bır yere degdıgınde keske bu pembemsi lekeyi yapmasa !

  YanıtlaSil
 2. laçin benim özel olarak yapmama gerek kalmıyor,bir çok ev giysilerim batik model oldu :))
  ellerine sağlık ..

  YanıtlaSil
 3. Laçin Abla, benimde yün kazağım çamaşır suyuna kurban gitti, acaba bu yöntem ondada işe yarar mı yoksa miktarlarla oynamalı mıyım?

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.