Pazartesi, Aralık 24, 2018

ÖRDÜKLERİM : SAKS-TURUNCU MOTİF HIRKA


Uzun zaman önce ördüğüm bu hırkamdan sonra ne şişle ne de tığla çok elde tutulacak bir şey yapamadım. Başladıklarımı hiç bitiremedim, bitirsem de beğenemedim. Bir köşede kaldılar. 
Her şey pinterest' te bu fotoğrafı görmemle başladı. "Ben bunu örerim" ile giriştim işe hemen. 
Yünlerimin çoğu Alize Superlana Midi. Renkleri : saks, açık mavi, inci, jaspe gri. Bunların dışında üç tane daha yün kullandım : ;(iki kat kullandığım) yeşil degrade ve açık turuncu lanoso' nun ipleriydi, isimlerini hatırlamıyorum. Bir de yine ismini hatırlamadığım motiflerin göbeklerindeki turuncu ip var. Onu da iki kat kullandım. 
Eğer böyle kalın yünle örüyorsanız ( 6 numara tığ ile ördüm) ve beğendiğiniz renkleri daha ince yünlerde bulduysanız iki kat olarak kullanabilirsiniz. Arada farkedilmiyor, aynı kalınlıkta gözüküyor.
Motiflerin bitmiş ve birleştirilmiş hali bu şekildeydi. Kollarda 6 şar, arkada 12, önde 10 tam ve 2 yarım motif kullandım. Ense iki motif olacağı için çok açık kalıyordu, o kısma birkaç sıra sık iğne örerek kapattım. Alttaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi yaka ve ön ortaya sık iğne geçerken o bölümü biraz daha doldurdum.


Etek ucu ve kol ağzında ikili trabzanlar kullandım. Kol ağzındaki volan için bir sıra sık iğneden sonra dört ilmekte bir arttırma ile iki sıra ikili trabzan kullandım. Açık maviye geçince arttırma yapmadım. Son sırayı sık iğneyle yaptım. 


Motif net olarak yukarıda gözüküyor. Klasik bir motif, sayıları ipinize göre değişebilir o yüzden önce deneme yapın mutlaka.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.