Pazar, Eylül 22, 2013

Kimono Yapımı

 

Baykumaş' tan gelen kumaşlardan en beğendiğimi dikmek için daha fazla bekleyemedim ve kolay bir kimono diktim. Kimono kalıbıyla ilgili çok soru geliyor, aslında kalıba hiç ihtiyacınız yok. Birkaç farklı şekilde dikilebilse de yarasa kollu kimonolar hem kolay dikilmesi hem de dökümlü kumaşlara çok yakışması sebebiyle benim favorim.
Bu yazımdaki sarı kimonoyu da aynı şekilde biçip dikmiştim, bunu yaparken fotoğrafladım. Kumaşı keserken bir tshirt (veya benimki gibi bluz kalıbı) kullanabilirsiniz.


Fotoğrafta da gözüktüğü gibi dökümlü durmasını sağlamak için kol altından baya aşağıdan yarasa kolu başlattım ve beden genişliğini de fazla tuttum. Biçkiyi tamamen göz kararı yaptım.

 
Ön parçaların yakasını v gibi yaptım. Yaka ve kol ağızlarını dönmek için aynı kumaştan kalın verey biyeler kestim. (5 cm gibi) Arka parçayla ön parçaları omuz dikişlerini dikerek birleştirdim ve kol ağızlarına biye diktim, henüz çevirmeden yan dikişleri çektim. Kol ağzındaki biyeleri içe katlayıp iğneledim ve dıştan makine çektim. Aynı şekilde yakaya biyeyi dikip onu da içe katlayıp makine çektim. Son olarak da etek ucunu yapınca bitmiş oldu.
 
  

11 yorum:

 1. bayılırımmm <3 şimdi annemin başının etini yemeye başladım hadi bizde yapalım bak burda nasıl yapıldığı warmış diye :))
  sewgiler ^^

  YanıtlaSil
 2. Ellerinize sağlık. Kumaşın rengine, desenine, duruşuna bak bak doyulmuyor:)

  YanıtlaSil
 3. lüzerinde de grseydik keşke. ama güzel. bende buna benzer bi şey yapmıştım.

  YanıtlaSil
 4. Kumaş harika, kombini bekliyorum, nasıl duruyor acaba?

  YanıtlaSil
 5. süper olmuş eline sağlık laçin güle güle giy

  YanıtlaSil
 6. şahane olmuş, ellerine sağlık, üzerinde görmeyi bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. Ben de olsam bundan kesinlikle kimono yapardım:) Çok zarif görünüyor. Eline sağlık Laçin, döktürmüşsün yine! Süper...

  YanıtlaSil
 9. Beyaz bir body ve beyaz bir pantolonla gayet hoş olur gibi geldi bir an...

  YanıtlaSil
 10. arka parçayıda aynı kalıpla mı kestiniz acaba?

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.