Pazartesi, Nisan 27, 2009

İstek Pazartesi : Dikiş Alet Edavatı

Duygu'nun isteğiyle dikiş için lazım olan alet edavattan bahsedeceğim. Benimkiler oldukça minimumda, tüm malzemelerin çeşitlendirilmesi mümkün.1. Singer Dikiş İğneleri : Normal dikiş iğnesi, kot iğnesi, jarse iğnesi gibi. Singer' in iğneleriyle ilgili daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

2. Mezura : Biri normal diğeri metre gibi içine sarılı. İkisini de kullanıyorum.

3. Toplu İğneler : İyi toplu iğne kullanmak önemlidir çünkü kumaşlardan iplik çekmemesi gerekir. (fosforlu-metalik renkli büyük başlı olanları değil düz renkli küçük başlı toplu iğneleri tercih edin)

4. Terzi sabunu, işaret kalemi :  Kumaşın üzerinde işaret almaya yarar. Özellikle beyaz kumaşlar için pembe veya mavi renkte olanları kullanın.

6. Makaslar : Nakış makası, normal makas, çıt makası (yuvarlak kenarları çıtlatmak ve teğel sökmek için). Bir de iplik sökücü iğne gibi olan aletten vardı, şu an bulamadım maalesef.

Makaslara daha sürfile makası eklenmesi lazım.

7. Köşe çubuğu : Bu çubuk bildiğiniz şiş çubuğu; bir tarafı sivri, diğer tarafı ise yuvarlatılmış.

Bu çubuğu köşeleri açmak için kullanıyorum. Makas kumaşa zara verirken, bu çubuk sivri köşeler elde etmemi sağlıyor.

Telalar :

Tela bir tarafında yapışkanlı bir malzeme bulunan genellikle ısıyla yapışan, kumaş gibi metreyla alınabilecek malzemelerdir. Yakalarda, manşetlerde diklik vermek için; düğme, ilik yerlerinde mukavemet sağlamak için kullanılabilir.
Telanın yapışacak olan kısmı ışığa tutulduğunda üzerindeki reçinelerden dolayı parlar, nokta nokta reçineyi görebilirsiniz. Bu şekilde neresinin yapışacağını anlayabilirsiniz.

Değişik kalınlıklardan olanlar farklı yerlerde kullanılır.1. Nonwoven ve kalın tela : Obi kemerler ve çanta yapımında

2. Woven (dokuma) ince tela : Her türlü giyside kullanılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Blogumda durmasını istemediğim eleştiriyi aşan yorumları onaylamıyorum.

lacheenorg@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.